Borsa Nedir? Borsa Nasıl Oynanır?

Borsadan para kazanma herkesin aklında olan ve hayallerinden bir tanesi halindedir. Borsa, çeşitli istatistikler doğrultusunda alıcı ve satıcıyı birbirine bağlayan bir yapıdır.Taraflar arasında hisse, tahvil, bana gibi platformlar arasında alıcı ve satıcının yüzyüze görüşmesi gerekmeden belirli karlar ile el değiştirmesi  olayına borsa denir. günlük değişen olaylar ve yaşanan bütün her şey borsayı etkilemektedir. borsa piyasasında alım satım işleri arz-talep üzerinde gerçekleşmektedir. borsayı şekillendiren günlük yaşanan olaylar, çeşitli haberler ve bunlar gibi birçok neden borsanın şekillenmesine sebep olur. Bu şekillenmeyi iyi takip etmeli ve borsayı içten içe tanımamız gerekmektedir. Peki Bursa böyle ise gerçekten para kazandırıyor mu veya bize ne kadar kar sağlıyor bunların hepsini bu yazıda anlatacağım.

 

Borsa nedir?

Bursa,  aracılar sayesinde alıcı ve satıcının karşılaştığı bir pazardır. taraflar arasında hisse senedi, tahvil bono gibi yatırım araçları çeşitli kurallara göre en değiştirmektedir. bu süreçte alıcı ve satıcının yüzyüze gelmemesi büyük bir avantajdır, oldukça güvenilir ve aracıların senin sağladığı kar oranı oldukça yüksektir. borsa ilk günden güne etkileyen olaylar aracılar sayesinde size bildiriliyor ve onların yönettiği sizin paranızı en uygun zamanda  alıcıya ulaştırıyor lar. hisse senetlerinin ve ticari mal tanımı yapılan emtiaların işlem gördüğü ve kurumsal piyasalara verilen borsa dır.Borsada alım satım olayı elektronik ortamda gerçekleşmektedir. Diyelim ki bir hisse almak istiyorsunuz,Sizin istediğiniz küseceğim bir kişi de satmak istiyor. Bu durumda aracılar Sizin bir Algoritma yardımıyla karşılaştırıyor ve uygun ise size  bildiriyorlar. Borsada talep emri ve arz emri yerini bulursan sizinle iletişime geçen borsa aracıları size sattığını ve hesabımıza paranızın yattığını söylerler.

Borsaya nasıl başlanır?

borsada yatırım yapmak için öncelikle resmi bir yatırımcı olmanız gerekmektedir. bunun için resmi yerler, banka kurumları veya aracı hizmeti veren başka ellere başvurmanız gerekmektedir. başvurduğunuz Bu yollar size güvenliklerini, ne kadar kar güttüklerini size belirtiyorlar. Belirttikleri bu şeylere göre de siz anlaşmayı sağlayıp, yatırım yapmaya başlıyorsunuz. Yatırım yapmaya başladığınız andan itibaren satımları yapabilir ve bu satımlardan kar kazanabilirsiniz. Karınızı başvurduğunuz aracı şirketler piyasa değerine göre ve ne kadar ettiğine göre hesaplayarak size gelecek kar oranını verirler. Bu kar oranları oldukça fazladır ve sizi zengin edebilecek türlerdendir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir